Yaylı Rondela

Yaylı rondelalar
Rondelalar makine tasarımında vazgeçilmez elemanlardır. Kuvvetin eşit dağıtımını ve cıvata ile diş arasındaki sürtünme bağlarının yenilmesini- yani çözülme olayını- engeller. Ayrıca kuvveti üzerlerine alma ve titreşimlerin sönümlenmesinde de rol alırlar. Bir basınç yayı olarak düşünülebilirler.
Dünyada ve Türkiye’de yaylı rondelaların pek çok üreticisi vardır. Standart rondelaların yanında projelere özgü çözümler de sunarlar. Endüstriyel kullanımda yaylar genelde yüksek hız çeliği(HSS)nden imal edilirler. Daha düşük kuvvetlerde ise elastomer özellikli elemanlardan yararlanılır.

Belleville tipi rondela
Bu tür rondelalar civata üzerinde büyük yüklerin uygulandığı ve şekil değişimine zorlandığı durumlar için tasarlanmıştır. Konik biçimlidir ve yayla aynı prensiple çalışır. Vida üzerine gelen kuvvet karşısında bükülme yönünün aksine bir kuvvet uygular. Böylece cıvata üzerine gelen kuvveti üzerine almış olur ve civatanın titreşimden zarar görmesini, yumuşak yüzeylerde de gömülmesini engeller. Statik yüklerin söz konusu olduğu çelik konstrüksiyonda çözülmenin engellemesi için kullanılırlar. Yarış arabalarında ve havacılıkta kuvvet ve titreşim soğurma özellikleri ön plandadır. Yayın tepkisi( yay sabiti) sıkılma oranıyla değiştirilebilir, bu açıdan farklı koşullara da uygundur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: